Zarząd GM obiecuje, że w Gliwicach nie będzie zwolnień


Planowana przez General Motors redukcja zatrudnienia w europejskich fabrykach Opla nie będzie dotyczyć zakładu w Gliwicach - takie ustne zapewnienie usłyszeli związkowcy z gliwickiej fabryki od przedstawicieli GM.

Laureat nagrody Nobla z ekonomii z 2004 roku, prof. Edward C. Prescott z optymizmem patrzy na Polskę i jej sąsiadów. - Sądzę, że gospodarki Europy Środkowej dogonią Zachód już za 10-15 lat - stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Dodał również, że Polska nawet nieźle poradziła sobie z ogólnoświatowym kryzysem finansowym. Inwestor TriGranit oraz Grupa IPR kontynuują budowę Kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie, będącego kolejnym etapem projektu Bonarka City Center. Inwestycja zostanie oddana do użytku w kwietniu 2011 roku. Prawie trzy miliony właścicieli domów w Stanach Zjednoczonych otrzymało w 2009 roku co najmniej jedno powiadomienie o wszczęciu procesu zajmowania nieruchomości ze względu na jej zadłużenie. Tym samym ustanowiony został nowy, niechlubny rekord liczby ludzi, którzy mają problemy ze spłatą swoich kredytów hipotecznych.Rząd chce zrezygnować z dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim". Za to zamierza zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Lokatorzy będą mogli je wykupić wciągu dziesięciu lat - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Premier Rosji Władimir Putin poinformował w niedzielę, że rosyjski rząd przedłuży do końca 2010 roku swoje moratorium na podwyżkę cła wywozowego na nieobrobione drewno. Putin nie wykluczył, że moratorium będzie obowiązywało także w 2011 roku. Do Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) nie dotarł jeszcze przygotowywany przez resort sprawiedliwości projekt zmian w prawie, który pozwoli prokuratorom na decydowanie o wypłacie zaliczki na poczet odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych - dowiedział się "Parkiet".

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 22,5 mld zł, a w części dofinansowania UE 17 mld zł - podało w poniedziałek na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Eksperci oceniają, że gdyby katarski inwestor rzeczywiście wycofał się z zakupu stoczni w Gdyni i w Szczecinie, trudno będzie znaleźć nowego, bo sytuacja branży na świecie jest bardzo trudna. Jest mało prawdopodobne, by PKN Orlen wrócił do ratingu "BBB" - poinformował PAP Arkadiusz Wicik, dyrektor z agencji ratingowej Fitch.

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w czwartym kwartale 2009 roku wyniósł 848,8 mln zł - wynika z wyliczeń PAP. Zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się 871 mln zł. Chociaż w USA zdaje się przeważać opinia, że recesja ma się ku końcowi, a niektórzy ekonomiści uważają, że już się zakończyła, sygnały o sytuacji gospodarczej nie są jednoznaczne. Polska powinna utrzymać niewielkie gospodarstwa rodzinne - przekonuje w wywiadzie z PAP komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Komisarz spotyka się we wtorek w Warszawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.W amerykańskiej gospodarce jest większy strach niż zwykle, ale, jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę IBISWorld tegoroczna sprzedaż na Halloween może wynieść rekordowe 6 mld USD, o 4,2 proc. więcej niż zanotowane w 2008 5,77 mld USD. Przychody brutto ze sprzedaży Belvedere (notowanej na GPW pod skróconą nazwą Sobieski) wyniosły w 2009 roku 873,4 mln euro, o 26,3% mniej niż rok wcześniej kiedy było to 1185,5 mln euro, poinformowała spółka w prezentacji na swojej stronie internetowej. Wyniki są nieaudytowane. Zyta Gilowska, jeśli otrzyma od prezydenta Lecha Kaczyńskiego propozycję kandydowania do RPP, wówczas życzliwie ją rozważy.

Inflacja na koniec roku wyniesie 3,54 proc. rdr


Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,54 proc. rok do roku - poinformował Pentor we wtorek w komunikacie.

Miedwiediew: konkurencyjność rosyjskiej produkcji niska


Prezydent Dmitrij Miedwiediew ocenił w czwartek w swoim dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, że konkurencyjność rosyjskiej produkcji jest "haniebnie niska".

Rekordowe wpływy z eksportu


Rekordowe 39,6 mld zł wyniosły wpływy z eksportu we wrześniu. Pod względem wartości sprowadzonych do naszego kraju towarów był to natomiast dopiero 12. miesiąc w kolejności. Opublikowane dziś dane NBP wykazały też odnowienie się popytu na polskie papiery skarbowe.

Deficyt budżetu wyniósł 16,75 mld zł po lutym, tj. 32,1% planu


W budżecie państwa na koniec lutego br. odnotowano 16,75 mld zł deficytu wobec rocznego planu wynoszącego 52,21 mld zł, podało Ministerstwo Finansów w komunikacie w poniedziałek. Stanowi to 32,1% planu na bieżący rok zapisanego w ustawie budżetowej.

Chiny nie wpuszczą Australijczyków na proces pracownika Rio Tinto


Chiny odmówiły dyplomatom australijskim wstępu na proces obywatela ich kraju pracującego dla firmy Rio Tinto, trzeciego największego na świecie koncernu wydobywczego, oskarżonego o szpiegostwo przemysłowe - poinformowały władze w Canberze.

Powódź nie zagraża polskiemu systemowi energetycznemu


W razie konieczności wyłączenia elektrowni możemy liczyć na pomoc ze strony Niemiec i Czech - poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec - Łobodzińska. Nasi sąsiedzi mogą udostępnić nam dostawy energii elektrycznej na poziomie 700 MegaWatów mocy.

Grad: Kamiński wielokrotnie kłamał ws. sprzedaży stoczni


Aleksander Grad w wywiadzie dla "Polski" powiedział, że były szef CBA Mariusz Kamiński wielokrotnie kłamał w sprawie sprzedaży stoczni. Minister skarbu uważa, że CBA celowo wyszukuje pseudoafery takie jak stoczniowa, by przeszkadzać rządowi, ograniczyć wpływy budżetowe oraz rozchwiać polską gospodarkę.

"Kontrakty gazowe wypełniane są z uwzględnieniem zjawisk kryzysowych"


W kontaktach gazowych z Ukrainą Rosja prezentuje się jako silne państwo i nie zważając na kryzys, wychodzi naprzeciw potrzebom Ukrainy - oświadczyła w czwartek wieczorem ukraińska premier Julia Tymoszenko podczas spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem w Jałcie na Krymie. "Kontrakty gazowe (między Ukrainą i Rosją) wypełniane są z uwzględnieniem zjawisk kryzysowych" - podkreśliła Tymoszenko.

SNB: Zachowajcie nadzwyczajną ostrożność


Narodowy Bank Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu, ale ostrzegł banki i kredytobiorców by były "ekstremalnie ostrożne" w ocenie perspektyw wzrostu rynku kredytów hipotecznych i cen nieruchomości.

Polska na 6. miejscu w Unii


Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła w zeszłym roku o 13 proc., ciężarowych zaś o 64 proc. w porównaniu z 2008 r., osiągając najniższy poziom od czternastu lat - wynika z danych europejskiej federacji producentów samochodów ACEA.

Kto zarobi na poborze autostradowych opłat?


Dziesięć firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową systemu poboru opłat na polskich drogach - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. System ten ma zacząć funkcjonować w połowie 2011 roku.

Przyrost wartości udziału w stosunku do udziału w spółce przekształcanej podlega opodatkowaniu


Dokonanie przekształcenia spółki w inną formę prawną to proces stosunkowo skomplikowany i czasochłonny. Zazwyczaj poprzedza go analiza skutków prawnych i ocena "przydatności" danej formy dla konkretnych potrzeb wspólników. Aby jednak przyszli i obecni wspólnicy nie narazili się organom skarbowym, warto w takim przypadku przeprowadzić także swoistą symulację skutków podatkowych tegoż przekształcenia.

DI BRE Banku rekomenduje "kupuj" Centrum Klima, cena docelowa 15,1 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 6 listopada, wydali rekomendację "kupuj" dla spółki Centrum Klima, ustalając cenę docelową jednej akcji na 15,1 zł.

Elstar Oils: wyniki za I półrocze 2009 r.


Przychody Grupy Kapitałowej Elstar Oils po pierwszym półroczu 2009 r. wyniosły 361,4 mln zł, a zysk netto 9,9 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku pozycje te sięgnęły odpowiednio 341,2 mln zł oraz 8,3 mln zł. Zysk operacyjny po sześciu miesiącach roku przekroczył 24 mln zł, wobec 17,7 mln zł uzyskanych w odpowiednim okresie 2008 r.

Z Ryanairem Krakowa do Alicante


Irlandzki tani przewoźnik otwiera kolejne połączenie z Krakowa. Będzie to pierwsze połączenie, jakie Ryanair realizuje z tego miasta do Hiszpanii.

Amerbrokers zaleca EMC Instytut Medyczny


Analitycy Amerbrokers w raporcie z 11 lutego wydali rekomendację "trzymaj" dla EMC Instytutu Medycznego, wyceniając akcje spółki na 25,26 zł. W poniedziałek o godz. 16.11 papiery EMC kosztowały na GPW 22,66 zł.

Pekao może pożyczyć do 500 mln euro


Bank Pekao podpisał z UniCredit Luxembourg umowę, na mocy której uzyskał prawo do pozyskania od tej firmy pożyczki w wysokości do 500 mln euro na bieżącą działalność operacyjną banku - poinformował Pekao w komunikacie.

Netia spodziewa się sprawy w sądzie pierwszej instancji ws. podatku do końca roku


Netia spodziewa się, że do końca roku dojdzie do sprawy w sądzie pierwszej instancji w sprawie zapłacenia do Urzędu Skarbowego 34,2 mln zł zaległego podatku za 2003 rok wraz z odsetkami w wysokości ok. 25,3 mln zł - powiedział w czwartek Jon Eastick, dyrektor finansowy Netii.

Czy Opel spadnie nam na głowę?


General Motors oczekuje od rządów Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii miliarda euro pomocy dla Opla - pisze "Wall Street Journal". Gazeta powołuje się na anonimowe źródło związane z negocjacjami w sprawie sprzedaży europejskiej marki GM.

Cameron: Stabilno euro w brytyjskim interesie


Stabilno wsplnej waluty europejskiej jest take w interesie Wielkiej Brytanii, mimo e nie zamierza ona przyj euro - owiadczy w pitek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.